Kommenteeri

Herilase moodi ohutud putukad

Viimasel paaril nädalal on meile mitmed inimesed saatnud pilte putukastest, kes esmapilgul herilast meenutavad. Tutvustame neid põnevaid putukaid nüüd pisut lähemalt kõigile.

Kõnealused putukad on sirelased. Tegu on väga liigirohke kahetiivaliste sugukonnaga. Maailmas on teada koguni 6000 liiki sirelasi. Eestis võib kohata umbes 300 liigi esindajaid. Suur osa neist meenutavad oma välimuselt herilasi, aga on ka näiteks mesilastega sarnanevaid liike.

Herilastest (ja mesilastest) saab sirelasi, aga tegelikult väga kergesti eristada. Lähemal vaatlusel hakkab kohe silma, et neil on vaid üks tiivapaar. Nii herilastel kui mesilastel on teadupärast, aga kaks tiivapaari. Inimesele midagi kurja sirelased ei tee – neil puudub ka nõelamiseks vajalik astel. Herilastega sarnanemine on putukate kaitsekohastumus. Nii jätavad paljud loomad nad puutumata. Sellist teise kohastumist nimetatakse mimikriks. Enamasti on mimikri puhul ohutu või kaitsetu liigi tunnused sarnased just mõne mürgise või ohtliku liigi omadega.

Sirelasi võib sageli näha õitsevatel taimedel. 

Sirelased on väga kasulikud putukad. Nende vastsed toituvad lehetäidest. Sirelaste valmikud toituvad, aga peamiselt nektarist ning õietolmust ning nad on mesilaste järel kõige tähtsamad õistaimede tolmeldajad. Õite suhtes on putukad valivad, eelistades külastada eelkõige valgete või kollaste õitega taimi.  

Kirjandus.

Lunau, K., Wacht, S., (1994). Optical releasers of the innate proboscis extension in the hoverfly Eristalis tenax L. (Syrphidae, Diptera). J. Comp. Physiol. A 174, pp. 575– 579.  


Lisa kommentaar

Email again: